3

Jakub Bożydar Wiśniewski – Zombie i wampiry, czyli różne typy komunizmu

Klasyczny sowiecki komunizm był jak zombie: przez dekady wlókł się ociężale, pełznął w przypadkowym kierunku, powoli gnił i rozpadał się na kawałki, aż w końcu znieruchomiał, gotowy do wysłania na śmietnik historii.

Tymczasem centralnobankierski komunizm monetarny jest jak wampir: pozornie elegancki, wyrafinowany i dyskretnie działający zza kulis, ale przez to tym groźniejszy w swoim pasożytnictwie. Opity wysysaną przez dekady gospodarczą produktywnością, wydaje się krzepki i żywotny aż do momentu, gdy dosięgną go demaskatorskie promienie słońca, błyskawicznie obracające go w pył.

Innymi słowy, o ile na rozwlekłą śmierć żywego trupa, jakim był komunizm sowiecki, było gotowych wielu, o tyle na przyspieszoną śmierć rozdętego wampira, jakim jest komunizm monetarny, w skali globalnej wciąż nie jest gotowy prawie nikt. Jak to rokuje dla przebiegu jego rozpadu i jakie daje szanse, by nie być przez niego dotkniętym: na to pytanie niech już każdy odpowie sobie sam.

Jakub Bożydar Wiśniewski

3 komentarze

 1. Reply
  Paweł Kopeć says

  Tak, każdy komunizm, neokomunizm, neo/marxizm, neo/leninizm, neo/stalinizm, neo/engelsizm jak neo/socyalizm, socdemokracja czy aktualne über/hiper/ultrademokracja niczym ochlokracja są fatalne, złe i szkodliwe dla organizmu, świata oraz przede wszystkim dla człowieka /jego gospodarki, finansów, ekonomii, pracy, rządzenia, planowania, rozwoju, życia!/. A fe!
  “Komunizm – get lost!“
  “Niech żyje wolność!“
  /bo jest najważniejsza/

 2. Reply
  Paweł Kopeć says

  Nie mówiąc już o równie lewicowo masowych i destrukcyjnych: parlamentaryzmie, sejmokracji, wyborach, debatach, polemikach, głosowaniach, interpelacjach, aneksach, ustawach, poprawkach… z reguły niekorzystnych dla ludzi i zwierząt.

 3. Reply
  PI Grembowitz says

  Ps. Polityka osiągnęła dno: Putin – UE – von der Liar -Sikorski etc.

Skomentuj

*