Brak komentarzy

Jakie jest libertariańskie stanowisko w sprawie imigracji?

Imigracja milionów Ukraińców, uciekających z zaatakowanego przez Rosję kraju, ponownie rozpaliła, niekiedy do czerwoności, już i tak zazwyczaj gorące dyskusje na temat imigracji właśnie. Również w środowisku liberalnym i libertariańskim.

Jak zatem do tematu imigracji należałoby podejść z libertariańskiego punktu widzenia?

Zwięzłych odpowiedzi dostarcza Bryan Caplan w komiksie Otwarte granice. Co nauka i etyka mówią nam o imigracji, który jakiś czas temu wydało wydawnictwo Freedom Publishing wspólnie z Instytutem Misesa.

W Rozdziale 7 Caplan przekonuje, że na dobrą sprawę wszystkie drogi – utylitaryzm, egalitaryzm, analiza kosztów i korzyści, merytokracja, chrześcijaństwo, kantyzm, a także libertarianizm – prowadzą do otwartych granic.

Czy wiecie, dlaczego libertarianizm również oznacza opowiedzenie się za swobodą migracji?

Robert Nozick twierdzi, że libertarianizm uznaje prawo każdej jednostki do robienia tego, co chce ze swoją osobą i swoją własnością. Dlatego nie trzeba przekonywać libertarian do otwartych granic. To bezpośrednia implikacja.

No dobrze, ale przecież znajdzie się wielu libertarian, którzy się temu sprzeciwią, prawda? Stwierdzą na przykład, że skoro ktoś wierzy w otwarte granice, to każdy może się wprowadzić do jego domu i nie można go siłą z tego domu wyrzucić.

Ale, jak pokazuje Nozick, możliwe są w takiej sytuacji trzy stanowiska: 1) nie można mieszkać w czyimś domu, nawet jeśli ten ktoś się na to zgadza; 2) można mieszkać w czyimś domu pod warunkiem, że ten ktoś się na to zgadza; 3) można mieszkać w czyimś domu, nawet jeśli ten ktoś się na to nie zgadza.

#1 to nasz status quo: nie można zapraszać nieobywateli na teren swojej nieruchomości bez zgody państwa. #2 to LIBERTARIAŃSKI PUNKT WIDZENIA: decydują właściciele nieruchomości, a nie państwo. Kusi, by nazwać #3 „socjalistycznym punktem widzenia”, ale niewielu socjalistów jest aż tak niemądrych.

Bryan Caplan, Zach Weinersmith, Otwarte granice. Co nauka i etyka mówią nam o imigracji, tłum. Anna Gruhn, Freedom Publishing, Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa, Wrocław 2021.

Jako jeden z mecenasów wydania gorąco polecamy Wam lekturę całości Otwartych granic, byście mogli uzbroić się w szereg takich i innych solidnych argumentów na rzecz swobodnej imigracji. Komiks znajdziecie między innymi W TYM MIEJSCU.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*