Brak komentarzy

Jak maturzysta wyręcza cały Sanepid

Odkąd koronawirus SARS-CoV-2 dotarł do Polski na początku marca poważnym problemem okazał się związany z nim chaos informacyjny.

O rozwoju sytuacji epidemicznej i reakcjach państwa na nią Polacy dowiadywali się z konferencji prasowych Premiera RP i udostępnianych przez jego kancelarię infografik, Ministerstwo Zdrowia do dziś o liczbie zakażonych osób informuje poprzez wpisy na Twitterze, zaś poszczególne regionalne stacje sanitarno-epidemiologiczne publikują statystyki zakażeń dla podległego im terenu każda w innym formacie. Brakowało i wciąż brakuje jednego agregatora pozwalającego zbierać, przeglądać i analizować dane o epidemii spływające ze wszystkich zakątków kraju w jednym miejscu – a przynajmniej brakuje go na stronach rządowych.

Michał Rogalski jest tegorocznym maturzystą, który stosunkowo wcześnie dostrzegł opisany wyżej problem i postanowił we własnym zakresie go rozwiązać.

Stworzony przez niego arkusz „COVID-19 w Polsce” szybko stał się największą i najbardziej kompletną publicznie dostępną bazą danych na ten temat w naszym kraju. Regularnie aktualizowany – początkowo przez samego Autora, później również przez wspierającą go grupę wolontariuszy – arkusz wykorzystywany był przez polityków, dziennikarzy, a nawet ekspertów od zdrowia publicznego. W dobie następujących po sobie naprzemiennie okresów społecznej paniki i lekceważenia zagrożenia, wszechobecnych teorii spiskowych i sprzecznych informacji, możliwość chłodnego przeanalizowania podanych w przystępnej formie twardych danych jest nieoceniona.

Zachęcamy do zapoznania się z omawianym arkuszem, jak i z wywiadem, którego Autor jeszcze przed drugą falą zachorowań udzielił portalowi OKO.press. Przedsięwzięcie to stanowi piękny przykład społecznie użytecznego, oddolnego działania, w ramach którego początkowo jedna osoba, a następnie garstka osób wyręcza cały państwowy system sanitarno-epidemiologiczny w zakresie gromadzenia i przetwarzania danych.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*