Brak komentarzy

Jak 94 libertarian dostało się do parlamentu?

Wyborczy sukces libertarian to rzecz raczej rzadka i niespotykana. Jak się jednak okazuje, jest miejsce, w którym dzięki przemyślanej i skoordynowanej strategii udało się właśnie wprowadzić 94 libertarian do lokalnego parlamentu i doradzającej gubernatorowi Rady Wykonawczej. Miejscem tym jest leżący na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych stan New Hampshire.

Jak to możliwe?

Od 2001 roku w USA realizowany jest The Free State Project – oddolne przedsięwzięcie mające na celu osiedlenie się jak największej liczby libertarian w jednym z mniej ludnych stanów, a następnie wykorzystanie zyskanych w ten sposób głosów w wyborach do jak największej liberalizacji prawa. W 2003 roku na docelowy stan wybrano New Hampshire, a w roku 2016 liczba osób deklarujących udział w projekcie przekroczyła 20 tys., co było sygnałem do rozpoczęcia masowej migracji.

Na efekty nie trzeba było długo czekać – jak donosi stowarzyszenie New Hampshire Liberty Alliance w ostatnich wyborach spośród 150 kandydatów, którzy po przejściu testu na poglądy wolnościowe uzyskali poparcie organizacji, niemal ⅔ z nich zostało wybranych. Przy 424 miejscach do obsadzenia w stanowej legislaturze czyni to lokalnych libertarian bardziej wpływową siłą polityczną niż kiedykolwiek wcześniej.

Gratulujemy naszym ideowym kolegom zza Oceanu wygranych i życzymy im dalszych sukcesów w realizacji wizji wolnego stanu. Choć uważamy, że nikt nie powinien być zmuszony do zmiany miejsca zamieszkania, by jego prawa jednostkowe były respektowane, to jednak w obecnym, coraz bardziej antyliberalnym świecie, tego rodzaju migracje mogą się okazać najskuteczniejszym sposobem na zachowanie wolności.

W tym miejscu znajdziecie listę kandydujących w New Hampshire wolnościowców i wyników, jakie osiągnęli.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*