Brak komentarzy

Intuicje moralne libertarian

Dlaczego ludzie wyznają dane wartości albo popierają konkretne postulaty?

Często zadajemy sobie to pytanie widząc popularność doktryn, które osobiście uznajemy za niemoralne i szkodliwe. Warto jednak zadać je również w stosunku do naszych własnych poglądów. Na pytanie „dlaczego jesteś libertarianinem?” odpowiedzi udzielał dr Przemysław Hankus, Prezes Zarządu naszego Stowarzyszenia, podczas wykładu, jaki wygłosił dwa tygodnie temu w ramach tegorocznej edycji Miltonaliów.

Punktem wyjścia dla wykładu była książka Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka autorstwa psychologa społecznego Jonathana Haidta. Na jej podstawie Przemek podjął się analizy intuicji moralnych libertarian – tj. aksjologicznych części składowych wpływających na sposób, w jaki oceniamy określone zachowania. W ramach swojej prelekcji porównał on także strukturę moralności osób o poglądach wolnościowych z innymi grupami badanymi przez Haidta (socjaldemokratami i konserwatystami), jak również odniósł wnioski, jakie rzeczony psycholog osiągnął na gruncie amerykańskim do polskiej rzeczywistości politycznej i społecznej.

Zapraszamy Was do obejrzenia całości wykładu.

Pomoże on nie tylko zrozumieć różnice psychologiczne pomiędzy libertarianami a przedstawicielami innych doktryn politycznych, ale również dostarczy praktycznych porad, jak wykorzystać świeżo nabytą świadomość tych różnic do skuteczniejszego promowania idei wolnościowych w społeczeństwie.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*