Brak komentarzy

Hip-hop jako nośnik idei

Na scenie politycznej zarówno Polski, jak i większości krajów świata libertarianizm pozostaje nurtem niszowym – stosunkowo niewiele osób w ogóle zna to określenie i poglądy się za nim kryjące, a spośród tych, którzy te poglądy znają, jeszcze mniej się z nimi utożsamia. Nic więc dziwnego, że oprócz zagadnień czysto doktrynalnych libertarian najczęściej interesują możliwe sposoby popularyzowania i promowania wolnościowych poglądów w społeczeństwie.

Ciekawym głosem w tej dyskusji jest niewątpliwie Sebastian Węglarz – dziennikarz, aktywista, członek naszego Stowarzyszenia i raper. To właśnie temu ostatniemu aspektowi jego działalności poświęcona była prelekcja wygłoszona na tegorocznym Weekendzie Kapitalizmu, którą dzisiaj Wam polecamy.

Sebastian opowiada w niej między innymi o wpływie kultury hip-hopowej na politykę (zarówno tym historycznym, w będących jej kolebką Stanach Zjednoczonych, jak i bieżącym, również w Polsce), wymienia przykłady prowolnościowych i antywolnościowych motywów obecnych w tej kulturze, a także poleca kilku konkretnych libertariańskich raperów.

Zapraszamy Was do obejrzenia całości wystąpienia Sebastiana. Dla fanów hip-hopu z pewnością będzie to ciekawa podróż po mniej znanych aspektach ich subkultury, zaś dla osób nieidentyfikujących się z tym nurtem – źródło wspólnych tematów i dobrych punktów wyjścia do dyskusji na temat libertarianizmu z hip-hopowymi znajomymi.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*