2

#FreeSvetov

Będąc częścią międzynarodowego ruchu libertariańskiego przyglądamy się działaniom libertarian i wolnościowców w Europie i na świecie. Dziś dotarła do nas bardzo niepokojąca informacja z Federacji Rosyjskiej.

Rosyjska policja zatrzymała i przesłuchała jednego z liderów Libertariańskiej Partii Rosji (Либертарианская партия России – ЛПР), Michaiła Swietowa (Mikhaila Svetova). Dokonano też przeszukania w jego mieszkaniu i zabrano mu router internetowy. Wraz z Michaiłem zeznawała jego była dziewczyna, Anastazja Starodubowskaja.

Jak podaje Jacek Sierpiński: Działania policji związane są ze śledztwem, jakie toczy się w związku ze zdjęciami Anastazji, które Swietow udostępnił na swoim profilu na Instagramie w 2012 roku, a które zostały uznane za możliwy dowód naruszenia art. 135 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej, zakazującego „lubieżnych czynów” wobec osoby poniżej 16 lat. (W rosyjskim prawodawstwie rozumiane jest to szerzej niż tylko kontakt fizyczny, za „czyn lubieżny” można uznać nawet rozmowę na tematy erotyczne). W sierpniu br. Roskomnadzor dodał instagramowy profil Swietowa do rejestru stron zakazanych (tak, w Rosji jest coś takiego) i usiłował doprowadzić, by Instagram całkowicie go zlikwidował. (sic!)

Wcześniej, w lipcu br. Swietow siedział przez miesiąc w areszcie za udział w nielegalnych manifestacjach opozycji. Według Libertariańskiej Partii Rosji sprawa jest sfabrykowana w celu zdyskredytowania młodego polityka i wywarcia na nim nacisków.

Na fanpejdżu zaprzyjaźnionej Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości możemy dodatkowo przeczytać o tym, że – jak informują zaprzyjaźnieni libertariańscy działacze – rosyjska władza w tego typu przypadkach boi się zagranicznego rozgłosu i wielokrotnie uginała się pod wpływem presji medialnej. Dlatego zachęcają każdego polskiego wolnościowca do udostępnienia w swoich kanałach w mediach społecznościowych informacji o zatrzymaniu Swietowa oraz o politycznym wymiarze sprawy. Na Twitterze pojawił się już specjalny hasztag #FreeSvetov.

Wiera Kiczanowa (Vera Kichanova), znana rosyjska libertariańska aktywistka, dodaje, że: „To reakcja na fakt, że Partia Libertariańska stała się największą antyrządową partią w Rosji i motorem napędowym największych protestów, takich jak 60-tysięczna demonstracja w Moskwie zeszłego lata. Sympatycy w kilkunastu rosyjskich miastach przeprowadzają właśnie jednoosobowe pikiety, podkreślając w ten sposób fakt, że Swietow został zatrzymany za działalność polityczną”.

Zatrzymanie Swietowa niemal zbiegło się w czasie ze VI Zjazdem Libertariańskiej Partii Rosji, który odbył się 3 listopada w Moskwie. Wzięło w nim udział przeszło 130 delegatów z 46 regionów. Wybrano nowe władze, zatwierdzono zmiany w statucie oraz w programie ugrupowania.

Swietow to kolejna ofiara putinowskiego państwa. W sierpniu informowaliśmy Was bowiem o casusie Jegora Żukowa.

Będziemy przyglądali się na bieżąco sytuacji. Z najnowszych informacji wynika, że Michaił został już wypuszczony z aresztu i wkrótce sam opowie nam o szczegółach całej sprawy.

Stowarzyszenie Libertariańskie

2 komentarze

  1. Reply
    Bekovitz says

    No ale jak to? Przecież pan Janusz chwalił Putina za powszechną wolność w federacji rosyjskiej

  2. Reply
    Artyom says

    Dziekuje dla sprawiedliwosci

Skomentuj

*