Brak komentarzy

Czym jest lewicowy libertarianizm?

Jak w przypadku większości ideologii politycznych, libertarianizm dzieli się na poszczególne nurty. Mianem „libertarianizmu lewicowego” często określa się po prostu połączenie wolnościowych postulatów z progresywnym światopoglądem w sferze osobistej. Rzeczywista definicja jest jednak nieco bardziej zniuansowana – i to ona właśnie była tematem jednego z ostatnich odcinków podkastu Tom Woods Show, w którym gościem Toma Woodsa był Gary Chartier, amerykański prawnik i profesor na Uniwersytecie La Sierra w Kalifornii.

Rozmówcy omawiali w jego ramach liczne przykłady działań zgodnych z etyką libertarianizmu, ale jednocześnie służących realizacji celów zwyczajowo kojarzonych z lewicą, takich jak dobrowolne tworzenie demokratycznie zarządzanych miejsc pracy czy redystrybucja dóbr poprzez oddolne stowarzyszenia wzajemnej pomocy. Kolejnymi poddanymi pod dyskusję kwestiami było między innymi to, jakie normy poza zasadą nieinicjowania agresji wchodzą w skład poszczególnych odmian libertarianizmu oraz w jakim stopniu wcielanie ich w życie może zapewnić sukces społeczeństwu opartemu na dobrowolności, czy i w jaki sposób libertarianie powinni sprzeciwiać się deplatformingowi stosowanemu przez korporacje medialne, a także skąd bierze się większość członków ruchu wolnościowego.

W społeczeństwie stosunkowo mocno rozpowszechnione jest wyobrażenie o libertarianach jako osobach, które chciałyby zmusić wszystkich do życia w „krwiożerczym kapitalizmie”. Mało kto zdaje sobie sprawę, że choć wielu libertarian w istocie chciałoby budować społeczeństwo kapitalistyczne, to sam libertarianizm pozwala na dowolną organizację życia społeczno-gospodarczego tak długo, jak odbywa się to za dobrowolną zgodą wszystkich zaangażowanych osób.

Omawiany wywiad jest dobrym sposobem na zwiększanie społecznej świadomości w tym zakresie, dlatego też gorąco zachęcamy Was do jego obejrzenia i rozpowszechniania.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*