Brak komentarzy

Czy wolnościowiec może być katolikiem?

Obserwując wiele antywolnościowych poczynań polityków z kraju i ze świata oraz poparcie, jakie nierzadko otrzymują oni od hierarchów kościelnych czy też od zwykłych wiernych, można nabrać przekonania o wrodzonej sprzeczności katolicyzmu z myślą wolnościową. Czy tak jest w istocie? Czy libertarianin może być katolikiem?

Na to pytanie w wywiadzie przeprowadzonym niedawno przez Sebastiana Węglarza z kanału Veto Media i koordynatora naszego krakowskiego oddziału usiłował odpowiedzieć Krzysztof Moszyński – lektor, tłumacz i członek organizacji Catholic Voices Polska oraz warszawskich struktur naszego Stowarzyszenia.

Rozmówcy poruszali między innymi tematy wolnościowych wątków w Biblii, godzenia katolickiego obowiązku nawracania grzeszników z poszanowaniem dla ich decyzji, sporu o lekcje religii w szkołach, występowania przeciwstawnych stronnictw w strukturach Kościoła, współpracy tej organizacji z państwem, czy skandalu związanego z tuszowaniem przypadków pedofilii. Wiele uwagi poświęcono również osobistym doświadczeniom i refleksjom gościa programu, deklarującego się jednocześnie jako katolik i libertarianin.

W kraju, który pomimo szybkiego laicyzowania się pozostaje pod prawdopodobnie najbardziej otwarcie prokatolickimi rządami od dziesięcioleci, promowanie idei godzenia religijnych dogmatów z poszanowaniem dla praw i wolności innych ludzi zdaje się być konieczne dla skutecznego szerzenia liberalizmu czy libertarianizmu.

Dlatego też gorąco zachęcamy Was do obejrzenia i do rozpowszechniania niniejszego wywiadu.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*