Brak komentarzy

Czy warto być w Polsce liberałem

Historia ostatnich kilkuset lat jasno dowodzi, że zarówno większość praw i wolności człowieka, jak i materialnego bogactwa współczesnych społeczeństw zawdzięczamy szeroko pojętemu liberalizmowi. Pomimo tego słowo „liberał” stało się ostatnimi czasy wyrazem niemalże pejoratywnym – a w każdym razie zdecydowanie mało atrakcyjnym dla znacznej części opinii publicznej. Jednocześnie w politycznym mainstreamie brakuje dużej partii jednoznacznie liberalnej, zaś znane osobistości deklarujące się jako liberałowie wchodzą w sojusze czy to z konserwatystami, czy z socjaldemokratami.

Jaka jest tego przyczyna? Czy liberalizm w Polsce ma jakieś perspektywy na przyszłość?

Dziś polecamy Wam artykuł autorstwa dr. Witolda Sokały, Członka Honorowego naszego Stowarzyszenia, w którym udziela on odpowiedzi na te pytania.

Sokała w szczegółowy sposób charakteryzuje ewolucję nurtu liberalnego w Polsce i na świecie – od jego zarania, aż do czasów obecnych. Szczególną wagę przywiązuje do wydarzeń z ostatnich trzech dekad na naszym rodzimym podwórku, wskazując jakie błędy dotychczas popełnili polscy liberałowie i co mogą zrobić, aby nie powtórzyć ich w przyszłości. Wyjaśnia również, w jaki sposób czynniki zewnętrzne takie jak postępujące przemiany społeczne powodują – po raz kolejny w historii – powstanie na rynku idei niszy, którą mogą wypełnić idee liberalne.

Jeśli interesuje Was wizja, jaką dla przyszłości liberalizmu w Polsce (i nie tylko) kreśli dr Sokała, to zapraszamy Was do lektury całości artykułu.

Link do tekstu zamieszczonego na stronie „Dziennika Gazety Prawnej” znajdziecie TUTAJ.

Jednocześnie przypominamy o trwającej zbiórce na realizację projektu Wolność pod lupą, w ramach którego chcemy przeprowadzić profesjonalne badanie opinii publicznej w przedmiocie postulatów liberalnych i libertariańskich.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*