Brak komentarzy

Czy libertarianie nienawidzą biednych?

Czy pamiętacie libertariańską vlogerkę The Pholosopher, której twórczość udostępnialiśmy niedawno na naszych łamach?

W swoim najnowszym filmiku rozprawia się ona z kolejnym popularnym mitem dotyczącym idei wolnościowych – mianowicie z przekonaniem, że sprzeciw wobec państwowych, przymusowo finansowanych świadczeń socjalnych wynika z żywionej przez libertarian nienawiści do osób ubogich.

Jak słusznie zauważa Autorka, osoby powielające ten mit nie biorą pod uwagę, że pomoc udzielana przez państwo ubogim w formie świadczeń socjalnych stanowi jedynie zwalczanie objawów ubóstwa. Jego przyczynę natomiast zwalczyć można wyłącznie poprzez zwiększenie produktywności pracy osób ubogich i tym samym zwiększenie ich dochodów. Do tego jednak niezbędne jest poszanowanie praw własności, swobody działalności gospodarczej oraz rynkowej dystrybucji dóbr – to jest takiej, która wynagradza produktywne zaspokajanie potrzeb konsumentów. Państwowy system świadczeń socjalnych stanowi całkowite zaprzeczenie tych postulatów i jako taki na dłuższą metę wyrządza krzywdę osobom ubogim, cementując ich ubóstwo.

Zapraszamy do zapoznania się z całością materiału w serwisie YouTube, jak również do dyskusji na poruszane w nim tematy.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*