2

Co Polacy sądzą na temat idei wolnościowych? Sprawdźmy to! Projekt WOLNOŚĆ POD LUPĄ

Jak wiele jest w Polsce osób o poglądach libertariańskich lub liberalnych?
W których grupach społecznych poglądy wolnościowe są najpopularniejsze?
Które z postulatów wolnościowych mają największe poparcie w społeczeństwie?

Zamierzamy się tego dowiedzieć!

Jako Stowarzyszenie Libertariańskie, wspólnie z szeregiem zaprzyjaźnionych organizacji trzeciego sektora, ruszamy z projektem Wolność pod lupą. To inicjatywa mająca na celu gruntowne przebadanie opinii polskiego społeczeństwa na temat poglądów i postulatów wolnościowych. Projekt zakłada przeprowadzenie sondażu metodą telefoniczną na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków zróżnicowanej ze względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania, zatrudnienie i wykształcenie.

Powstały na podstawie wyników badań raport pomoże nam ustalić profil demograficzny i psychograficzny polskich liberałów i libertarian, co ułatwi organizacjom liberalnym dotarcie ze swoim przekazem do odbiorców.

Rozpoczynamy crowdfundingową zbiórkę środków potrzebnych nam na zrealizowanie założonego celu: wykonania sondażu w profesjonalnej firmie specjalizującej się w badaniach opinii społecznej oraz na honoraria dla autorów kwestionariusza ankietowego i opracowania wyników.

Dlaczego warto nas wesprzeć?

Naszym podstawowym celem i misją naszych organizacji jest wzrost wolności gospodarczej i osobistej w Polsce. Żeby to osiągnąć, skupiamy się na promocji filozofii libertariańskiej i liberalnej w społeczeństwie. Nie jesteśmy jednak w stanie dokonać tego skutecznie bez wiedzy na temat preferencji ideowych poszczególnych grup społecznych. Na ten moment trudno oszacować skuteczność dotarcia do niektórych środowisk, nie znając ich opinii na temat propagowanych przez nas poglądów – a już na pewno trudno o wyższą efektywność takich działań.

Zrozumienie postaw, jakie względem postulatów wolnościowych żywi społeczeństwo, znacznie wpłynie na rozwój polskiego ruchu liberalnego – przeprowadzenie takiego badania wspomoże cele wszystkich grup liberalnych w kraju. Nasz projekt może stanowić swoisty drogowskaz przy strategicznym dotarciu projektowym do poszczególnych grup społecznych.

Możecie dołożyć do tego swoją cegiełkę i przyczynić się do wzrostu skuteczności ruchu liberalnego w Polsce, a dzięki temu pośrednio do wzrostu wolności.

Wszelkie niezbędne szczegóły dotyczące zbiórki i samego projektu Wolność pod lupą, w tym informacje o nagrodach dla darczyńców, znajdziecie W TYM MIEJSCU.

Nieprzypadkowo startujemy z tą inicjatywą właśnie dziś, tj. 29 września, czyli w rocznicę urodzin Ludwiga von Misesa – jednego z najważniejszych liberalnych myślicieli w historii, Autora m.in. Liberalizmu w tradycji klasycznej. Postać Misesa jest bliska nie tylko nam – bez niego zapewne nie byłoby współczesnego libertarianizmu, który narodził się i rozwijał dzięki uczniowi Misesa, Murrayowi Rothbardowi. Ludwig von Mises łączy także organizacje partnerskie naszego projektu: Fundację Wolności i Przedsiębiorczości (która zrealizowała film dokumentalny o Misesie pt. Human Action), Stowarzyszenie Niskie Składki (którego patronem jest Mises), Instytut Misesa (który wydał już wiele jego prac, w tym jego opus magnum pt. Ludzkie działanie oraz jego biografię), PAFERE (która także opublikowała kilka książek Misesa) czy Centrum Kapitalizmu (mało kto był tak gorącym orędownikiem kapitalizmu, jak właśnie Mises).

Sprawdźmy, co Polacy sądzą na temat idei wolnościowych!

Karol Sobiecki
Koordynator projektu

 

 

 

Treść wpisu udostępniamy na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0. Niektóre grafiki objęte są licencją CC BY-SA. BY:Przemysław Hankus

2 komentarze

 1. Reply
  asdasasdddad says

  Czy jest już jakaś wizja wykorzystania uzyskanych wyników ?
  Będą opublikowane ?

  • Reply
   Przemek Hankus says

   Tak: na podstawie uzyskanych wyników powstanie raport, który będzie publicznie dostępny.

Skomentuj

*