Brak komentarzy

Biodegradowalny plastik z rybich łusek

W 2021 roku wejdzie w życie uchwalona niedawno dyrektywa Unii Europejskiej zakazująca stosowania między innymi jednorazowych naczyń, sztućców, słomek, czy patyczków kosmetycznych. Pomimo iż Europa ma jeden z najlepiej rozwiniętych systemów zbiórki i recyklingu odpadów na świecie, a problem masowego wyrzucania plastików do oceanu niemalże tu nie istnieje, unijni decydenci postanowili uczynić stosowanie wymienionych wyżej produktów nielegalnym.

Jednak tam, gdzie zwolennicy regulacji stosują groźby i zakazy, najczęściej pojawiają się również innowatorzy – dla odmiany oferujący w pokojowy sposób lepsze alternatywy. Przykładem takiej właśnie innowatorki jest Brytyjka Lucy Hughes, zwyciężczyni ostatniej edycji nagrody Jamesa Dysona dla młodych projektantów i wynalazców.

Stworzony przez nią materiał MarinaTex to biodegradowalny zamiennik plastiku otrzymywany z odpadów rybnych oraz alg morskich. Materiał, przeznaczony przede wszystkim do produkcji folii, jest przezroczysty, elastyczny i przy takiej samej grubości mocniejszy niż popularny polietylen. Jego produkcja nie wymaga dużych ilości energii, a biodegradacja zachodzi samoczynnie w przeciągu 4-6 tygodni bez potrzeby stosowania przemysłowych kompostowników. Nagrodzone tworzywo może więc nie tylko być lepszą alternatywą dla plastiku, ale także dla innych jego biodegradowalnych zamienników – przyczyniając się zarazem do lepszej utylizacji odpadów z przetwórni rybnych.

MarinaTex jest więc przykładem innowacji rozwiązującej problemy ekologiczne w sposób mniej agresywny i uciążliwy dla obywateli niż państwowe zakazy, a przy tym najprawdopodobniej bardziej skuteczny.

Twórczyni wynalazku zajmuje się obecnie pozyskiwaniem funduszy na dalsze usprawnienia materiału oraz przygotowanie do jego komercyjnej produkcji, a my tymczasem zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematem do bliższego zapoznania się z zagadnieniem poprzez tekst dostępny tutaj.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*