1

Bezpłatny eBook z tekstem Herberta Spencera!

W ramach naszej działalności wydawniczej przygotowaliśmy kolejnego bezpłatnego eBooka. Mamy dla Was tłumaczenie jednego z ważniejszych XIX-wiecznych tekstów, będących fundamentem myśli wolnościowej i libertariańskiej.

Prawo do ignorowania państwa zostało oryginalnie opublikowane w 1851 roku jako XIX rozdział książki Herberta Spencera pt. Social Statics. Postawiona przez Autora już w pierwszych zdaniach teza, której łatwo domyślimy się już po samym tytule eseju, może niektórym wydać się kontrowersyjna, radykalna, wręcz niezgodna z intuicją. Niemniej siła tego tekstu tkwi w jego bogatej i pieczołowitej argumentacji, której nawet sceptyczni Czytelnicy nie mogą po prostu zlekceważyć.

Esej ma nie tylko znaczenie historyczne, choć osoby zainteresowane rozwojem myśli wolnościowej otrzymują jeden z najlepszych przykładów tego, jak bliski współczesnemu libertarianizmowi potrafił być XIX-wieczny liberalizm w ujęciu reprezentantów, którzy nie bali się szukać daleko idących implikacji podstawowych założeń tego nurtu. Przede wszystkim przedstawiamy pracę, której teza oraz argumentacja – mimo odniesień Autora do współczesnych mu postaci i problemów – pozostaje w dalszym ciągu aktualna.

Wierzymy, że siła tego eseju może sprawić, że jego temat będzie choć trochę bardziej obecny w rozmowach prywatnych oraz w debacie publicznej. Uważamy, że nawet fundamenty ustroju, w którym żyjemy, nie powinny być przez odpowiedzialnych obywateli przyjmowane bezrefleksyjnie. Powinny one podlegać dyskusji, a ich ewentualna akceptacja powinna zależeć od stojących za nimi argumentów, a nie wynikać z przyzwyczajenia, strachu lub skutecznego odwracania uwagi wtórnymi, bardziej powierzchownymi problemami.

Dlatego, choć Prawo do ignorowania państwa stanowi rozdział szerszej pracy, tekst ten zasługuje na to, by być rozpowszechniany jako samodzielna, przystępna i stosunkowo niedługa e-broszura.

Całość możecie pobrać nieodpłatnie w wybranym formacie (PDF, EPUB lub MOBI) z dedykowanej strony internetowej www.spencer.slib.pl


Zachęcamy Was do wpłacenia nawet symbolicznej darowizny, która pozwoli nam realizować więcej ciekawych projektów. Informacje o tym, w jaki sposób można nas wspierać, znajdziecie na ostatniej stronie eBooka oraz pod tym adresem.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Komentarz

  1. Reply
    Paweł K. says

    Dzisiejsze państwo jest wrogiem nawet samego siebie! Ot paradox, absurd, groteska AD 2020. RIP
    Kiedyś to byli ideowcy, myśliciele, osobowości, indywidualności…

Skomentuj

*