Brak komentarzy

Aleksander Serwiński debatuje z Towarzyszem Michałem na temat socjalizmu i komunizmu

Podstawowym zarzutem, jaki zwolennicy wolnego rynku kierują pod adresem socjalizmu (zaraz po argumentach natury etycznej), jest jego immanentna niewydolność, wynikająca przede wszystkim ze wskazanego przez Ludwiga von Misesa problemu kalkulacji ekonomicznej. Problem ten można było zaobserwować w praktycznie każdym kraju, w którym postanowiono upaństwowić gospodarkę.

Stronnicy socjalizmu natomiast najczęściej odpierają ten zarzut stwierdzeniem, jakoby porażka dotychczasowych prób zbudowania ustroju opartego na wspólnej własności spowodowana była wypaczeniami i odstępstwami od idei sformułowanej przez Karola Marksa – innymi słowy, że socjalizm dotychczas nie zadziałał zgodnie z oczekiwaniami, gdyż nie był prawdziwym socjalizmem.

W miniony wtorek na łamach kanału Ad Personam w serwisie YouTube odbyła się debata konfrontująca te dwa punkty widzenia. Obóz wolnorynkowy reprezentował w niej Aleksander Serwiński – twórca bloga Myśli Uwolnione oraz członek naszego Stowarzyszenia. Po stronie socjalizmu wystąpił zaś Towarzysz Michał z portalu Odrodzenie Komunizmu. Całość dyskusji moderował Eryk Bukowski.

Tematem wyjściowym debaty było pytanie: „Czy socjalizm może działać?”, w ramach którego dyskutanci analizowali między innymi wewnętrzną spójność idei Marksa, potencjalne skutki wcielenia ich w życie w sposób wolny od wypaczeń, warunki życia w Związku Radzieckim czy przyczyny upadku władzy komunistycznej w Polsce.

Zachęcamy do obejrzenia całego nagrania z debaty.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*