Brak komentarzy

74. urodziny Davida D. Friedmana!

Dziś swoje 74. urodziny obchodzi David D. Friedman – ekonomista, profesor Santa Clara University, syn noblisty Miltona Friedmana, jeden z najważniejszych współczesnych przedstawicieli myśli libertariańskiej. Znany jest w szczególności z prac dotyczących anarchokapitalizmu, w których przedstawia on konsekwencjalistyczne argumenty na rzecz bezpaństwowego społeczeństwa prawa prywatnego.

Jego najbardziej znaną publikacją jest The Machinery of Freedom (Maszyneria wolności), gdzie zaprezentował w jaki sposób mogłyby jego zdaniem funkcjonować społeczności, w których wszystkie dobra i usługi, w tym tak kluczowe jak prawo, policja czy sądy, dostarczane są przez podmioty prywatne, a cała własność jest prywatna. Zdaniem Friedmana tego rodzaju organizacja społeczeństwa byłaby najkorzystniejsza z ekonomicznego punktu widzenia, prowadząc do zwiększania dobrobytu społeczności, które zdecydowałyby się na życie w takim systemie. Z fragmentami można zapoznać się w tym miejscu.

Inną z jego książek, Ukryty ład. Ekonomia życia codziennego, dzięki Fijorr Publishing przeczytacie w całości w języku polskim. Ten nowoczesny, zabawny i bardzo prosty podręcznik do ekonomii wyjaśnia mechanizmy ekonomiczne, walczy z wieloma mitami, posługując się wyjątkowo oszczędnie formułami matematycznymi i wykresami. Friedman dowodzi tym samym, że ekonomia, choć ścisła, jest jednak nauką społeczną. Warto sięgnąć!

Dodajmy, że na zaproszenie zaprzyjaźnionej Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości Friedman wizytował Polskę, będąc gościem specjalnym tzw. Miltonaliów w czerwcu 2017 roku. Mamy nadzieję, że nie była to jego ostatnia wizyta w naszym kraju.

Życzymy Friedmanowi wszystkiego najlepszego i wielu lat dalszej, owocnej pracy na rzecz myśli libertariańskiej!

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*