Brak komentarzy

74. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau

Dziś przypada 74. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Zachęcamy do wspólnej zadumy nad ogromną tragedią ponad miliona więźniów obozu oraz nad jej przyczynami. Jesteśmy przekonani, że najlepszym zabezpieczeniem przed powrotem totalitaryzmu, który doprowadził do II wojny światowej i towarzyszących jej zbrodni, jest zwrócenie się ku libertarianizmowi, stanowiącemu jego dokładne przeciwieństwo.

Na oficjalnej stronie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w notce poświęconej dniu wyzwolenia, czytamy:

„Więźniowie witali żołnierzy radzieckich jako autentycznych wyzwolicieli. Paradoks historii sprawił, że żołnierze będący formalnie przedstawicielami totalitaryzmu stalinowskiego, przynieśli wolność więźniom totalitaryzmu hitlerowskiego”.

Dobrze, że ta wartościowa uwaga znalazła się w tym miejscu. Ludwig von Mises w wydanej niedawno w języku polskim książce Rząd wszechmogący. Narodziny państwa totalnego i wojny totalnej również zwracał uwagę na cechy wspólne bolszewizmu i nazizmu:

„Naziści nie tylko naśladowali bolszewicką taktykę zdobycia władzy. Skopiowali o wiele więcej. Z Rosji sprowadzili: system jednopartyjny oraz uprzywilejowaną pozycję partii i jej członków w życiu publicznym; nadrzędną rolę tajnej policji; pomysł organizowania zagranicznych partii stowarzyszonych, zwalczających rządy w swoich krajach i prowadzących akcje sabotażowe i szpiegowskie, wspieranych funduszami publicznymi i chronionych przez służbę dyplomatyczną i konsularną; ideę kar administracyjnych dla przeciwników politycznych i ich aresztowań; obozy koncentracyjne; kary nakładane na rodziny zbiegów; a także metody propagandy. (…) Należałoby się zatem zapytać nie o to, pod jakimi względami systemy te są do siebie podobne, lecz o to, czym się różnią”.

Bezpośrednią odpowiedzialność za zbrodnie popełnione w Auschwitz-Birkenau ponosi ideologia nazistowska oraz jej wyznawcy, jednak jeśli chcemy wyciągnąć z tej tragedii lekcję na przyszłość, nie możemy poprzestać na tym spostrzeżeniu. Powinniśmy zwrócić uwagę na podobieństwa różnych systemów totalitarnych, aby rozpoznawać niebezpieczne idee również wtedy, gdy proponowane są w zupełnie innej formie i rzekomo odcinają się od skompromitowanych systemów. Tylko dzięki dogłębnemu zrozumieniu charakterystycznych cech totalitaryzmu będziemy w stanie w pełni go odrzucić i wybrać autentycznie wolnościową filozofię.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*