1

5 mitów na temat prawa o posiadaniu broni

Wraz z przejęciem przez Demokratów w USA większości parlamentarnej oraz zaprzysiężeniem kandydata tej partii na urząd Prezydenta, gorącym tematem ponownie stała się Druga Poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. W swojej kampanii wyborczej Joe Biden zapowiedział długą listę ograniczeń prawa do posiadania broni, jakie ma zamiar wprowadzić w życie – wśród nich między innymi zakaz sprzedaży uzbrojenia przez Internet, zakaz wytwarzania arbitralnie (i błędnie) zdefiniowanych „karabinów szturmowych”, czy ograniczenie liczby sztuk broni jaką pojedyncza osoba może zakupić.

Abstrahując od sprzeczności tych postulatów zarówno z amerykańską konstytucją, jak i z uznawanym przez libertarian naturalnym i przyrodzonym prawem człowieka do samoobrony, znaczna ich część opiera się na błędnych założeniach i celowych manipulacjach. Pięć najczęstszych takich mitów postanowiła obalić w swoim najnowszym filmie popularna libertariańska vlogerka The Pholosopher.

Wyjaśnia ona między innymi dlaczego – wbrew budowanym przez filmy akcji wyobrażeniom – tłumiki nie umożliwiają bezszelestnego mordowania ludzi, „broń szturmowa”, o której mowa jest w programie wyborczym nowo wybranego Prezydenta, jest w Stanach Zjednoczonych praktycznie nielegalna od ponad 30 lat, a rozwój technologiczny broni, jaki dokonał się od czasu uchwalenia Drugiej Poprawki, nie jest przesłanką, by inaczej ją interpretować.

Zachęcamy Was do zapoznania się z całością materiału. Choć dotyczy on przede wszystkim sytuacji prawnej w Stanach Zjednoczonych, część przedstawionych argumentów jak najbardziej znajduje zastosowanie również do dyskusji o posiadaniu broni na naszym rodzimym podwórku.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Komentarz

  1. Reply
    Krzysiek says

    Każdy ma swoje zdanie na temat posiadania broni. Ja uważam, że nie powinno udzielać się społecznego przyzwolenia na jej posiadanie.

Skomentuj

*