Brak komentarzy

200. rocznica urodzin Herberta Spencera

Dziś mija okrągłe 200 lat od narodzin Herberta Spencera — angielskiego filozofa i socjologa, przedstawiciela organicyzmu i prekursora ewolucjonizmu w naukach społecznych. Człowieka, który jeszcze przed Karolem Darwinem sformułował teorię ewolucji — choć odnoszącą się do społeczeństw, a nie do poszczególnych organizmów, to jednak później zaakceptowaną i podzielaną przez Darwina.

Z tej okazji warto przypomnieć wkład Spencera w dorobek klasycznego liberalizmu, na którego fundamentach powstał następnie libertarianizm. Zdecydowanie najdonioślejszym jego przykładem jest esej Prawo do ignorowania państwa, będący częścią książki Social Statics, nazwanej niegdyś przez Murraya N. Rothbarda „najwybitniejszym dziełem libertariańskiej filozofii politycznej”.

Pomimo że tekst powstał niemal 150 lat temu, pozostaje on nad wyraz aktualny. Spencer dowodzi w nim, że uznanie pochodzenia władzy od obywateli w logiczny sposób prowadzi do przyznania każdemu człowiekowi uprawnienia do zrzeczenia się wszelkich praw i obowiązków jakie ma on wobec rządu i państwa — czyli do dokonania indywidualnej secesji. Autor rozprawia się również z jakże popularnymi również dziś argumentami, jakoby prawo głosu w wyborach pociągało za sobą obowiązek podporządkowania się woli większości, a odmowa wzięcia udziału w głosowaniu pozbawiała prawa do krytyki bieżącego stanu rzeczy.

Polski przekład omawianego eseju wydany został przez nasze Stowarzyszenie w formie bezpłatnego eBooka. Gorąco zachęcamy Was do jego lektury, jak również do rozpowszechniania go wśród Waszych znajomych. Ze względu na swoją zwięzłość i przystępność, może on bowiem stanowić bardzo dobre wprowadzenie do filozofii libertariańskiej dla osób z nią nieobeznanych lub mocny argument w dyskusji z jej zdeklarowanymi przeciwnikami.

Linki do pobrania znajdziecie na dedykowanej stronie internetowej.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*